Co je to vlastně kolagen?

Co je to vlastně kolagen?

Hned na samotném začátku by bylo ideální si vysvětlit, co je to vlastně kolagen a proč bychom ho o něm měli mít povědomí. Jedná se o ve vodě rozpustnou bílkovinu, která je základním kamenem našich pojivových tkání.

Kolagen se přirozeně vyskytuje v kloubech, ve vazivových tkáních, v chrupavkách, ale také i v zubech, v pokožce, a hlavně v kostech. Celkově je známo přes 25 typů kolagenů, což je poměrně zajímavé číslo. Nejdůležitější z nich jsou I. a II. kolagen typu I, tvoří 90 % kolagenu v těle, najdeme ho v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II tvoří převážně chrupavky.

Náš organismus se dokáže z velké části regenerovat sám, nicméně mu stačí mnohdy jen trochu pomoci. Kolagen je nejdůležitějším proteinem lidského těla. Objevte protein mládí a vitality – vyzkoušejte ho doslova na vlastní kůži!

Kdy je potřeba dodávat tělu kolagen uměle?

Produkce kolagenu v těle s věkem postupně klesá, a to se samozřejmě podepíše na všech tkáních, ve kterých je obsažen, takže téměř na všech. Naše pleť ve vyšším věku už není tak pevná a naše klouby vlivem opotřebí vržou a pobolívají. Je tedy vhodné tělu dodávat kolagen uměle. Více informací o účincích kolagenu na klouby si můžete přečíst v článku o bolestech kloubů. Kolagen je vhodné doplňovat i v případě, že aktivně sportujete, nebo těžce fyzicky pracujete a vaše tělo dostává zabrat. Ocení ho také mladí lidé v období růstu, těhotné a kojící ženy.

Kdy o kolagen přicházíme?

Kolagen se v našem těle tvoří zcela přirozeně, a to už od našeho útlého věku. Jeho úbytek je jedním z projevů stárnutí nebo nezdravého životního stylu, stresu nebo nadměrné zátěže organismu. Však přibližně okolo 25. roku věku ztrácíme schopnosti obnovovat kolagen, a to až celkově o 1 % ročně. Po 60. roku věku pak dochází k dramatickému poklesu jeho produkce. Hladina kolagenu navíc v průběhu dne kolísá v závislosti na mnoha vnějších i vnitřních faktorech. Příznaky nedostatku kolagenu jsou zjevné hned v několika oblastech.